Медальный зачет: США

Вы здесь: Паралимпиада в Рио-де-Жанейро 2016 - Общий медальный зачет - США

Cборная США в Рио 2016
Золото Серебро Бронза Всего
40 44 31 115
Gold Cycling Track Women's C4 3000m Individual Pursuit MORELLI Shawn
Swimming Women's 100m Butterfly - S13 MEYERS Rebecca
Swimming Women's 50m Freestyle - S7 COAN McKenzie
Athletics Men's 100m - T52 IANNOTTA Gianfranco
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB7 MARKS Elizabeth
Swimming Men's 50m Butterfly - S5 PERKINS Roy
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM13 MEYERS Rebecca
Swimming Men's 400m Freestyle - S11 SNYDER Bradley
Triathlon Women - PT4 NORMAN Grace
Triathlon Women - PT2 SEELY Allysa
Athletics Women's 400m - T54 MCFADDEN Tatyana
Athletics Women's 100m - T45/46/47 YOUNG Deja
Athletics Men's 100m - T11 BROWN David
Swimming Women's 400m Freestyle - S13 MEYERS Rebecca
Swimming Men's 50m Freestyle - S11 SNYDER Bradley
Swimming Women's 100m Freestyle - S9 KONKOLY Michelle
Athletics Men's 400m - T52 MARTIN Raymond
Athletics Men's 1500m - T20 BRANNIGAN Michael
Athletics Women's 400m - T20 CLARK Breanna
Athletics Women's 1500m - T53/54 MCFADDEN Tatyana
Swimming Women's 50m Freestyle - S9 KONKOLY Michelle
Cycling Road Women's Time Trial C4 MORELLI Shawn
Swimming Women's 400m Freestyle - S7 COAN McKenzie
Athletics Women's Discus Throw - F51/52 MORRISON Rachael
Archery Men's Individual Compound - Open SHELBY Andre
Athletics Men's Long Jump - T45/46/47 TOWNSEND-ROBERTS Roderick
Athletics Men's 1500m - T51/52 MARTIN Raymond
Cycling Road Men's Road Race H2 GROULX William
Athletics Women's 5000m - T53/54 MCFADDEN Tatyana
Swimming Men's 100m Freestyle - S11 SNYDER Bradley
Cycling Road Women's Road Race C1-2-3 WHITMORE Jamie
Athletics Women's 200m - T45/46/47 YOUNG Deja
Swimming Women's 100m Freestyle - S7 COAN McKenzie
Athletics Men's Discus Throw - F43/44 BLAIR David
Wheelchair Basketball Women's United States
Athletics Men's High Jump - T45/46/47 TOWNSEND-ROBERTS Roderick
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM8 LONG Jessica
Athletics Women's 800m - T54 MCFADDEN Tatyana
Wheelchair Basketball Men's United States
Sitting Volleyball Women's United States
Silver Athletics Men's Long Jump - T11 GILLETTE Lex
Cycling Track Women's C1-2-3 3000m Individual Pursuit WHITMORE Jamie
Swimming Women's 400m Freestyle - S8 LONG Jessica
Swimming Men's 200m Freestyle - S5 PERKINS Roy
Cycling Track Men's C3 3000m Individual Pursuit BERENYI Joseph
Athletics Women's 100m - T54 MCFADDEN Tatyana
Swimming Men's 100m Backstroke - S11 SNYDER Bradley
Athletics Men's 100m - T52 MARTIN Raymond
Athletics Men's High Jump - T42 GREWE Sam
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB7 LONG Jessica
Swimming Men's 400m Freestyle - S11 DRAKE Tharon
Rowing LTA Mixed Coxed Four - LTAMix4+ United States
Triathlon Women - PT2 DANISEWICZ Hailey
Athletics Women's 400m - T53 MCCLAMMER Chelsea
Athletics Women's 400m - T54 MADSEN Cheri
Athletics Men's 200m - T43/44 WOODHALL Hunter
Swimming Women's 50m Butterfly - S7 JORDAN Cortney
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM7 GARCIA-TOLSON Rudy
Athletics Women's 1500m - T53/54 MCGRORY Amanda
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB11 DRAKE Tharon
Wheelchair Tennis Quad Doubles Taylor / Wagner
Cycling Road Women's Time Trial C4 FISHER Megan
Cycling Road Women's Time Trial H1-2-3 DANA Alicia
Cycling Road Men's Time Trial H2 GROULX William
Athletics Men's Shot Put - F53 SEVERN Scot
Cycling Road Men's Time Trial T1-2 BOYLE Ryan
Cycling Road Women's Time Trial T1-2 WALSH Jill
Athletics Women's 400m - T33/34 HALKO Alexa
Swimming Women's 400m Freestyle - S7 JORDAN Cortney
Athletics Women's Discus Throw - F51/52 MITCHELL Cassie
Athletics Women's 5000m - T53/54 MCCLAMMER Chelsea
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB6 HERZOG Sophia Elizabeth
Swimming Women's 4x100m Freestyle Relay - 34 Pts United States
Cycling Road Women's Road Race T1-2 WALSH Jill
Swimming Women's 100m Freestyle - S7 JORDAN Cortney
Athletics Women's 800m - T34 HALKO Alexa
Swimming Women's 100m Freestyle - S13 MEYERS Rebecca
Goalball Men's Team United States
Athletics Women's 100m - T51/52 MORGAN Kerry
Sailing 3-Person Keelboat (Sonar) United States
Cycling Road Mixed Team Relay H2-5 United States
Swimming Men's 100m Freestyle - S5 PERKINS Roy
Wheelchair Rugby Mixed - Open United States
Athletics Women's Marathon - T52/53/54 MCFADDEN Tatyana
Bronze Cycling Track Women's C4 3000m Individual Pursuit FISHER Megan
Cycling Track Women's C5 3000m Individual Pursuit BOSCO Samantha
Swimming Women's 100m Butterfly - S8 LONG Jessica
Athletics Women's 400m - T51/52 MORGAN Kerry
Judo Men -90 kg CROCKETT Dartanyon
Judo Women +70 kg GARCIA Christella
Athletics Women's 100m - T33/34 HALKO Alexa
Athletics Women's 100m - T13 CROSBY Kym
Triathlon Women - PT2 STOCKWELL Melissa
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB13 YOUNG Colleen
Athletics Women's Club Throw - F51 MITCHELL Cassie
Athletics Women's 400m - T43/44 NORMAN Grace
Swimming Men's 50m Freestyle - S5 PERKINS Roy
Athletics Men's 400m - T52 IANNOTTA Gianfranco
Shooting Mixed R5-10m Air Rifle Prone - SH2 DAHL McKenna
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM7 JORDAN Cortney
Athletics Women's 1500m - T53/54 MCCLAMMER Chelsea
Swimming Men's 100m Backstroke - S8 GRISWOLD Robert
Swimming Women's 100m Backstroke - S8 LONG Jessica
Cycling Road Women's Time Trial C5 BOSCO Samantha
Cycling Road Men's Time Trial H5 SANCHEZ Oscar
Cycling Road Men's Time Trial H2 SHERIDAN Brian
Swimming Men's 100m Backstroke - S12 DUPREE Tucker
Wheelchair Tennis Quad Singles WAGNER David
Athletics Men's 400m - T43/44 WOODHALL Hunter
Athletics Women's 5000m - T53/54 MCGRORY Amanda
Swimming Women's 100m Backstroke - S9 ASPDEN Hannah
Goalball Women's Team United States
Athletics Women's 800m - T52/53 REILLY Shirley
Swimming Women's 4x100m Medley Relay - 34 Points United States
Athletics Women's Marathon - T52/53/54 MCGRORY Amanda

Назад к странам