Медальный зачет: Украина

Вы здесь: Паралимпиада в Рио-де-Жанейро 2016 - Общий медальный зачет - Украина

Cборная Украины в Рио 2016
Золото Серебро Бронза Всего
41 37 39 117
Gold Swimming Men's 100m Backstroke - S7 BOGODAIKO Ievgenii
Judo Women -57 kg CHERNIAK Inna
Athletics Men's 100m - T35 TSVIETOV Ihor
Swimming Men's 100m Backstroke - S1 BOIKO Hennadii
Swimming Men's 50m Freestyle - S10 KRYPAK Maksym
Swimming Men's 100m Backstroke - S11 ZALEVSKYI Dmytro
Swimming Women's 100m Butterfly - S8 ISTOMINA Kateryna
Powerlifting Women's -50 kg SOLOVIOVA Lidiia
Swimming Women's 50m Freestyle - S6 MERESHKO Yelyzaveta
Swimming Men's 50m Backstroke - S3 VYNOHRADETS' Dmytro
Cycling Track Men's C5 4000m Individual Pursuit DEMENTYEV Yehor
Swimming Men's 100m Backstroke - S10 KRYPAK Maksym
Rowing AS Men's Single Sculls - ASM1x POLIANSKYI Roman
Athletics Women's 100m - T13 ADZHAMETOVA Leilia
Table Tennis Women's Singles - Class 11 KOSMINA Natalia
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB5 MERESHKO Yelyzaveta
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB13 FEDYNA Oleksii
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM10 DUBROV Denys
Athletics Men's 200m - T35 TSVIETOV Ihor
Wheelchair Fencing Men's Individual Sabre - Category B DATSKO Anton
Wheelchair Fencing Men's Individual Sabre - Category A DEMCHUK Andrii
Swimming Men's 100m Butterfly - S10 DUBROV Denys
Shooting Mixed R5-10m Air Rifle Prone - SH2 KOVALCHUK Vasyl
Swimming Women's 400m Freestyle - S6 MERESHKO Yelyzaveta
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM7 BOGODAIKO Ievgenii
Swimming Men's 100m Freestyle - S10 KRYPAK Maksym
Athletics Women's Long Jump - T12 ZUBKOVSKA Oksana
Cycling Road Men's Time Trial C5 DEMENTYEV Yehor
Swimming Men's 100m Backstroke - S12 KLIPPERT Sergii
Swimming Women's 50m Freestyle - S13 STETSENKO Anna
Swimming Men's 4x100m Freestyle Relay - 34 Points Ukraine
Canoe Sprint Men's KL3 YEMELIANOV Serhii
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB6 BOGODAIKO Ievgenii
Swimming Men's 400m Freestyle - S10 KRYPAK Maksym
Swimming Men's 50m Backstroke - S1 BOIKO Hennadii
Table Tennis Men's Team - Classes 6-8 Ukraine
Football 7-a-side Men Ukraine
Swimming Women's 100m Freestyle - S13 STETSENKO Anna
Swimming Women's 100m Freestyle - S6 MERESHKO Yelyzaveta
Swimming Men's 50m Freestyle - S12 VERAKSA Maksym
Swimming Women's 100m Backstroke - S13 STETSENKO Anna
Silver Swimming Men's 100m Breaststroke - SB9 DUBROV Denys
Shooting Women's P2-10m Air Pistol - SH1 KOVALCHUK Olga
Judo Men -73 kg SOLOVEY Dmytro
Judo Women -63 kg HUSIEVA Iryna
Swimming Men's 50m Freestyle - S7 BOGODAIKO Ievgenii
Swimming Women's 50m Butterfly - S6 KHRUL Oksana
Athletics Women's Shot Put - F20 MYSNYK Anastasiia
Judo Men -90 kg NAZARENKO Oleksandr
Swimming Women's 50m Freestyle - S6 SAVTSOVA Viktoriia
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM13 DENYSENKO Iaroslav
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB5 SAVTSOVA Viktoriia
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM10 KRYPAK Maksym
Athletics Women's Club Throw - F51 OVSII Zoia
Athletics Women's 200m - T12 BOTURCHUK Oksana
Swimming Men's 400m Freestyle - S13 DENYSENKO Iaroslav
Swimming Women's 400m Freestyle - S13 STETSENKO Anna
Swimming Women's 150m Individual Medley - SM4 SVIDERSKA Olga
Swimming Men's 100m Butterfly - S10 KRYPAK Maksym
Swimming Men's 50m Butterfly - S7 BOGODAIKO Ievgenii
Athletics Women's 400m - T20 IEZLOVETSKA Natalia
Swimming Men's 50m Freestyle - S3 VYNOHRADETS' Dmytro
Swimming Women's 100m Backstroke - S12 MATLO Yaryna
Swimming Women's 50m Breaststroke - SB3 LAFINA Mariia
Canoe Sprint Women's KL2 LAGUTENKO Nataliia
Swimming Men's 400m Freestyle - S10 DUBROV Denys
Athletics Women's Shot Put - F35 POMAZAN Mariia
Swimming Men's 200m Freestyle - S3 VYNOHRADETS' Dmytro
Athletics Men's 400m - T36 PAVLYK Roman
Swimming Men's 50m Freestyle - S8 HRYNENKO Bohdan
Athletics Men's Shot Put - F36 DIBROVA Mykola
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM11 SMYRNOV Viktor
Swimming Men's 100m Freestyle - S13 DENYSENKO Iaroslav
Swimming Men's 150m Individual Medley - SM3 VYNOHRADETS' Dmytro
Swimming Women's 100m Freestyle - S6 SAVTSOVA Viktoriia
Athletics Women's 400m - T12 BOTURCHUK Oksana
Swimming Men's 100m Backstroke - S13 DENYSENKO Iaroslav
Swimming Men's 4x100m Medley Relay - 34 Points Ukraine
Bronze Athletics Men's Shot Put - F11/12 DANYLIUK Roman
Athletics Men's Long Jump - T11 KATYSHEV Ruslan
Judo Women -48 kg HALINSKA Yuliya
Swimming Men's 100m Backstroke - S6 SEMENENKO Iaroslav
Swimming Women's 100m Backstroke - S6 KHRUL Oksana
Judo Men -66 kg KHORAVA Davyd
Swimming Women's 100m Freestyle - S3 SVIDERSKA Olga
Swimming Men's 100m Backstroke - S1 KOL Anton
Swimming Men's 100m Backstroke - S2 PALAMARCHUK Serhii
Judo Men -81 kg KOSINOV Oleksandr
Swimming Women's 100m Backstroke - S2 SOTSKA Iryna
Swimming Men's 50m Freestyle - S10 DUBROV Denys
Swimming Mixed 4x50m Freestyle Relay - 20 Points Ukraine
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM13 CHUFAROV Danylo
Swimming Men's 100m Backstroke - S10 DUBROV Denys
Athletics Men's Long Jump - T20 PRUDNIKOV Dmytro
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM10 VANZENKO Dmytro
Swimming Men's 200m Freestyle - S2 PALAMARCHUK Serhii
Athletics Men's Long Jump - T36 PAVLYK Roman
Swimming Women's 50m Freestyle - S11 PIDDUBNA Maryna
Table Tennis Women's Singles - Class 6 LYTOVCHENKO Maryna
Wheelchair Fencing Women's Individual Épée - Category A BREUS Yevheniia
Wheelchair Fencing Men's Individual Épée - Category B NAUMENKO Oleg
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB12 VERAKSA Maksym
Shooting Mixed P4-50m Pistol - SH1 DENYSIUK Oleksii
Swimming Men's 100m Butterfly - S11 MASHCHENKO Oleksandr
Athletics Women's Discus Throw - F51/52 OVSII Zoia
Swimming Men's 50m Backstroke - S1 KOL Anton
Swimming Men's 50m Backstroke - S2 PALAMARCHUK Serhii
Swimming Women's 50m Backstroke - S2 SOTSKA Iryna
Athletics Women's 1500m - T20 DANYLINA Liudmyla
Swimming Men's 100m Freestyle - S7 BOGODAIKO Ievgenii
Swimming Men's 50m Freestyle - S8 BOZHYNSKYI Iurii
Swimming Women's 50m Backstroke - S4 VERBOVA Maryna
Swimming Men's 100m Freestyle - S13 VERAKSA Maksym
Athletics Women's 400m - T13 ADZHAMETOVA Leilia
Swimming Men's 100m Freestyle - S6 KOMAROV Oleksandr
Swimming Men's 50m Freestyle - S12 YAREMENKO Illia
Swimming Men's 50m Freestyle - S4 DEREVINSKYI Andrii

Назад к странам