Медальный зачет: Нидерланды

Вы здесь: Паралимпиада в Рио-де-Жанейро 2016 - Общий медальный зачет - Нидерланды

Cборная Нидерланд в Рио 2016
Золото Серебро Бронза Всего
17 19 26 62
Gold Swimming Women's 100m Breaststroke - SB9 KRUGER Lisa
Cycling Track Women's C1-2-3 500m Time Trial NORBRUIS Alyda
Triathlon Men - PT1 PLAT Jetze
Swimming Women's 400m Freestyle - S11 BRUINSMA Liesette
Cycling Track Men's B 1000m Time Trial BANGMA Tristan
Athletics Men's 400m - T54 VAN WEEGHEL Kenny
Table Tennis Women's Singles - Class 7 VAN ZON Kelly
Cycling Road Women's Time Trial C1-2-3 NORBRUIS Alyda
Wheelchair Tennis Women's Singles GRIFFIOEN Jiske
Athletics Women's 200m - T43/44 VAN RHIJN Marlou
Equestrian Individual Freestyle Test - Grade III VOETS Sanne
Wheelchair Tennis Women's Doubles van Koot / Griffioen
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM11 BRUINSMA Liesette
Cycling Road Men's Road Race C4-5 ABRAHAM GEBRU Daniel
Cycling Road Men's Road Race B TER SCHURE Vincent
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM14 EVERS Marc
Athletics Women's 100m - T43/44 VAN RHIJN Marlou
Silver Cycling Track Men's B 4000m Individual Pursuit TER SCHURE Vincent
Swimming Men's 100m Backstroke - S14 EVERS Marc
Swimming Women's 100m Backstroke - S14 VAN DER KULK Marlou
Cycling Track Women's B 1000m Time Trial KLAASSEN Larissa
Triathlon Men - PT1 SCHIPPER Geert
Cycling Track Men's C1-2-3 1000m Time Trial NIJHUIS Arnoud
Swimming Men's 100m Backstroke - S10 VAN DE VOORT Olivier
Table Tennis Men's Singles - Class 9 LAST Gerben
Swimming Men's 400m Freestyle - S6 VAN HOFWEEGEN Thijs
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB11 BRUINSMA Liesette
Swimming Men's 200m Freestyle - S4 SCHOENMAKER Michael
Cycling Road Men's Time Trial B TER SCHURE Vincent
Equestrian Individual Championship Test - Grade II VERMEULEN Demi
Cycling Road Women's Road Race H5 DE VAAN Laura
Wheelchair Tennis Women's Singles VAN KOOT Aniek
Boccia Mixed Individual - BC1 PEREZ Daniel
Wheelchair Tennis Women's Doubles Buis / de Groot
Equestrian Individual Freestyle Test - Grade II VAN DER HORST Rixt
Athletics Men's Long Jump - T43/44 HERTOG Ronald
Bronze Cycling Track Women's C1-2-3 3000m Individual Pursuit NORBRUIS Alyda
Cycling Track Men's B 4000m Individual Pursuit DE VRIES Stephen
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB9 VAN HAAREN Duncan
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB9 ZIJDERVELD Chantalle
Swimming Men's 100m Freestyle - S4 SCHOENMAKER Michael
Athletics Women's Long Jump - T43/44 VAN GANSEWINKEL Marlene
Cycling Track Men's C1 3000m Individual Pursuit NIJHUIS Arnoud
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB7 DEN BRABER Lisa
Swimming Women's 50m Backstroke - S3 TEUNISSEN Lisette
Swimming Women's 200m Freestyle - S14 VAN DER KULK Marlou
Athletics Women's Shot Put - F40 BAARS Lara
Swimming Women's 50m Freestyle - S11 BRUINSMA Liesette
Cycling Road Women's Time Trial H4-5 DE VAAN Laura
Equestrian Individual Championship Test - Grade IV HOSMAR Frank
Powerlifting Women's +86 kg TUINFORT Melaica
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB14 EVERS Marc
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB14 TOETERS Magda
Cycling Road Men's Road Race H5 PLAT Jetze
Equestrian Individual Championship Test - Grade II VAN DER HORST Rixt
Cycling Road Women's Road Race H5 JANSEN Jennette
Equestrian Team Championship Netherlands
Swimming Women's 100m Freestyle - S11 BRUINSMA Liesette
Equestrian Individual Freestyle Test - Grade IV HOSMAR Frank
Wheelchair Basketball Women's Netherlands
Athletics Men's 100m - T54 VAN WEEGHEL Kenny
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM14 VAN DER KULK Marlou

Назад к странам