Медальный зачет: Китай

Вы здесь: Паралимпиада в Рио-де-Жанейро 2016 - Общий медальный зачет - Китай

Cборная Китая в Рио 2016
Золото Серебро Бронза Всего
107 81 51 239
Gold Shooting Men's R1-10m Air Rifle Standing - SH1 DONG Chao
Judo Women -48 kg LI Liqing
Swimming Men's 100m Backstroke - S6 ZHENG Tao
Swimming Women's 100m Backstroke - S6 SONG Lingling
Athletics Women's 100m - T53 HUANG Lisha
Swimming Women's 200m Freestyle - S5 ZHANG Li
Swimming Women's 100m Backstroke - S7 KE Liting
Powerlifting Women's -45 kg HU Dandan
Shooting Men's P1-10m Air Pistol - SH1 YANG Chao
Swimming Men's 100m Backstroke - S2 ZOU Liankang
Cycling Track Men's C1 3000m Individual Pursuit LI Zhangyu
Swimming Men's 50m Freestyle - S7 PAN Shiyun
Swimming Men's 50m Butterfly - S6 XU Qing
Cycling Track Men's C2 3000m Individual Pursuit LIANG Guihua
Athletics Women's Discus Throw - F11 ZHANG Liangmin
Athletics Women's 100m - T54 LIU Wenjun
Athletics Men's 400m - T12 SUN Qichao
Athletics Women's Javelin Throw - F34 ZOU Lijuan
Swimming Men's 100m Butterfly - S8 SONG Maodang
Swimming Mixed 4x50m Freestyle Relay - 20 Points China
Athletics Women's Shot Put - F54 YANG Liwan
Judo Women +70 kg YUAN Yanping
Swimming Men's 50m Freestyle - S6 XU Qing
Cycling Track Men's C1-2-3 1000m Time Trial LI Zhangyu
Swimming Women's 50m Butterfly - S5 XU Xihan
Swimming Women's 50m Backstroke - S3 PENG Qiuping
Athletics Women's Discus Throw - F43/44 YAO Juan
Shooting Mixed P3-25m Pistol - SH1 HUANG Xing
Powerlifting Men's -72 kg LIU Lei
Powerlifting Women's -67 kg TAN Yujiao
Athletics Women's 400m - T53 ZHOU Hongzhuan
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM9 LIN Ping
Table Tennis Men's Singles - Class 3 FENG Panfeng
Archery Mixed Team Recurve Open China
Swimming Men's 100m Freestyle - S8 WANG Yinan
Athletics Women's Long Jump - T38 CHEN Junfei
Table Tennis Women's Singles - Classes 1-2 LIU Jing
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB4 LI Junsheng
Swimming Men's 200m Freestyle - S2 LIU Benying
Table Tennis Men's Singles - Class 5 CAO Ningning
Table Tennis Women's Singles - Class 8 MAO Jingdian
Table Tennis Women's Singles - Class 3 XUE Juan
Swimming Women's 150m Individual Medley - SM4 CHENG Jiao
Swimming Women's 50m Freestyle - S11 LI Guizhi
Athletics Men's Shot Put - F35 FU Xinhan
Table Tennis Women's Singles - Class 5 ZHANG Bian
Table Tennis Men's Singles - Class 10 GE Yang
Swimming Men's 50m Butterfly - S7 PAN Shiyun
Swimming Women's 50m Freestyle - S5 ZHANG Li
Athletics Women's 200m - T36 SHI Yiting
Athletics Men's 100m - T38 HU Jianwen
Table Tennis Men's Singles - Class 8 ZHAO Shuai
Athletics Men's Long Jump - T37 SHANG Guangxu
Archery Mixed Team Compound Open China
Shooting Women's R8-50m Rifle 3 Positions - SH1 ZHANG Cuiping
Wheelchair Fencing Women's Individual Épée - Category B ZHOU Jingjing
Wheelchair Fencing Women's Individual Épée - Category A ZOU Xufeng
Table Tennis Women's Singles - Class 9 LIU Meng
Wheelchair Fencing Men's Individual Épée - Category A SUN Gang
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB11 YANG Bozun
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB11 ZHANG Xiaotong
Swimming Men's 100m Backstroke - S8 ZHOU Cong
Swimming Men's 50m Freestyle - S3 HUANG Wenpan
Athletics Women's 100m - T35 ZHOU Xia
Athletics Women's Long Jump - T37 WEN Xiaoyan
Shooting Mixed R6-50m Rifle Prone - SH1 ZHANG Cuiping
Wheelchair Fencing Women's Individual Foil - Category A RONG Jing
Wheelchair Fencing Men's Individual Foil - Category B FENG Yanke
Wheelchair Fencing Men's Individual Foil - Category A YE Ruyi
Athletics Women's 400m - T45/46/47 LI Lu
Athletics Women's 4x100m Relay - T11-13 China
Swimming Men's 50m Breaststroke - SB2 HUANG Wenpan
Athletics Women's Shot Put - F34 ZOU Lijuan
Swimming Men's 50m Breaststroke - SB3 JIN Zhipeng
Swimming Women's 50m Breaststroke - SB3 CHENG Jiao
Swimming Women's 100m Butterfly - S9 XU Jialing
Athletics Women's Shot Put - F35 WANG Jun
Swimming Men's 200m Freestyle - S3 HUANG Wenpan
Swimming Women's 100m Freestyle - S11 XIE Qing
Athletics Women's 4x100m Relay - T35-38 China
Swimming Men's 50m Backstroke - S2 ZOU Liankang
Athletics Men's Long Jump - T38 HU Jianwen
Wheelchair Fencing Women's Épée Team China
Athletics Women's 4x400m Relay - T53/54 China
Archery Women's Individual Compound - Open ZHOU Jiamin
Swimming Men's 100m Freestyle - S7 PAN Shiyun
Athletics Women's 400m - T11 LIU Cuiqing
Swimming Men's 50m Freestyle - S8 WANG Yinan
Swimming Women's 50m Backstroke - S4 CHENG Jiao
Table Tennis Women's Team - Classes 1-3 China
Table Tennis Men's Team - Class 3 China
Wheelchair Fencing Men's Foil Team China
Swimming Men's 150m Individual Medley - SM3 HUANG Wenpan
Wheelchair Fencing Women's Foil Team China
Athletics Women's 200m - T35 ZHOU Xia
Table Tennis Women's Team - Classes 4-5 China
Athletics Men's Shot Put - F56/57 WU Guoshan
Athletics Women's Discus Throw - F54/55 DONG Feixia
Athletics Women's 1500m - T11 ZHENG Jin
Athletics Women's 800m - T52/53 ZHOU Hongzhuan
Athletics Women's Discus Throw - F37/38 MI Na
Swimming Women's 100m Freestyle - S5 ZHANG Li
Swimming Men's 4x100m Medley Relay - 34 Points China
Table Tennis Men's Team - Class 9-10 China
Athletics Men's 4x400m Relay - T53/54 China
Athletics Men's Marathon - T45/46 LI Chaoyan
Athletics Women's Marathon - T52/53/54 ZOU Lihong
Silver Shooting Women's R2-10m Air Rifle Standing - SH1 ZHANG Cuiping
Powerlifting Women's -41 kg CUI Zhe
Swimming Men's 100m Backstroke - S6 JIA Hongguang
Swimming Women's 100m Backstroke - S6 LU Dong
Swimming Men's 400m Freestyle - S8 XU Haijiao
Swimming Men's 100m Freestyle - S4 JIN Zhipeng
Swimming Women's 100m Freestyle - S3 PENG Qiuping
Athletics Women's 100m - T53 ZHOU Hongzhuan
Swimming Women's 100m Backstroke - S7 ZHANG Ying
Powerlifting Men's -54 kg WANG Jian
Swimming Men's 100m Backstroke - S2 LIU Benying
Swimming Men's 50m Butterfly - S6 ZHENG Tao
Swimming Women's 100m Backstroke - S2 FENG Yazhu
Athletics Women's 100m - T11 ZHOU Guohua
Athletics Women's Discus Throw - F11 TANG Hongxia
Swimming Women's 100m Backstroke - S11 CAI Liwen
Swimming Men's 100m Butterfly - S8 XU Haijiao
Powerlifting Men's -65 kg HU Peng
Athletics Men's 100m - T36 YANG Yifei
Swimming Men's 50m Butterfly - S5 HE Shiwei
Swimming Men's 50m Backstroke - S3 HUANG Wenpan
Cycling Track Women's C4-5 500m Time Trial ZHOU Jufang
Swimming Women's 50m Backstroke - S3 MENG Guofen
Athletics Women's Javelin Throw - F37 MI Na
Rowing AS Women's Single Sculls - ASW1x WANG Lili
Rowing TA Mixed Double Sculls - TAMix2x Fei / Liu
Athletics Women's Discus Throw - F43/44 YANG Yue
Cycling Track Mixed C1-5 750m Team Sprint China
Swimming Men's 100m Freestyle - S8 SONG Maodang
Swimming Men's 200m Freestyle - S2 ZOU Liankang
Athletics Men's 400m - T54 LIU Yang
Table Tennis Women's Singles - Class 4 ZHANG Miao
Powerlifting Women's -79 kg XU Lili
Powerlifting Men's -80 kg GU Xiaofei
Table Tennis Women's Singles - Class 3 LI Qian
Swimming Men's 150m Individual Medley - SM4 JIN Zhipeng
Table Tennis Women's Singles - Class 5 GU Gai
Swimming Women's 100m Butterfly - S10 CHEN Yi
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM6 JIA Hongguang
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM6 SONG Lingling
Athletics Women's 400m - T37 WEN Xiaoyan
Athletics Men's 4x100m Relay - T11-13 China
Wheelchair Fencing Women's Individual Épée - Category A BIAN Jing
Powerlifting Men's -97 kg QI Dong
Table Tennis Women's Singles - Class 9 LEI Lina
Swimming Women's 400m Freestyle - S6 SONG Lingling
Table Tennis Men's Singles - Class 4 GUO Xingyuan
Athletics Women's Shot Put - F37 MI Na
Table Tennis Women's Singles - Class 10 YANG Qian
Athletics Men's Javelin Throw - F46 GUO Chunliang
Athletics Women's 200m - T11 LIU Cuiqing
Athletics Women's 400m - T38 CHEN Junfei
Shooting Mixed P4-50m Pistol - SH1 YANG Chao
Wheelchair Fencing Women's Individual Foil - Category B ZHOU Jingjing
Wheelchair Fencing Men's Individual Foil - Category B HU Daoliang
Athletics Men's Shot Put - F37 XIA Dong
Swimming Men's 50m Breaststroke - SB2 LI Tingshen
Athletics Men's Long Jump - T45/46/47 WANG Hao
Archery Women's Individual Recurve - Open WU Chunyan
Wheelchair Fencing Men's Épée Team China
Swimming Men's 100m Freestyle - S11 YANG Bozun
Athletics Men's Javelin Throw - F34 WANG Yanzhang
Swimming Women's 100m Freestyle - S11 LI Guizhi
Swimming Men's 50m Backstroke - S2 LIU Benying
Swimming Women's 50m Backstroke - S2 FENG Yazhu
Athletics Men's Long Jump - T38 ZHONG Huanghao
Cycling Road Women's Road Race C1-2-3 ZENG Sini
Athletics Men's Shot Put - F40 CHEN Zhenyu
Archery Women's Individual Compound - Open LIN Yueshan
Swimming Men's 100m Backstroke - S9 LIU Xiaobing
Swimming Men's 50m Backstroke - S4 LIU Yuntao
Swimming Women's 50m Backstroke - S4 DENG Yue
Goalball Women's Team China
Athletics Men's High Jump - T45/46/47 CHEN Hongjie
Athletics Women's Shot Put - F36 WU Qing
Table Tennis Women's Team - Classes 6-10 China
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM8 SONG Maodang
Athletics Women's 800m - T54 LIU Wenjun
Athletics Men's 400m - T38 HU Jianwen
Athletics Men's 100m - T54 LIU Yang
Sitting Volleyball Women's China
Bronze Shooting Women's R2-10m Air Rifle Standing - SH1 YAN Yaping
Swimming Men's 400m Freestyle - S8 WANG Yinan
Athletics Men's Shot Put - F41 XIA Zhiwei
Athletics Men's Discus Throw - F37 XIA Dong
Powerlifting Men's -59 kg YANG Quanxi
Swimming Men's 50m Butterfly - S6 WANG Lichao
Swimming Women's 50m Freestyle - S10 CHEN Yi
Athletics Women's 100m - T11 LIU Cuiqing
Athletics Women's 100m - T54 LI Yingjie
Athletics Men's 100m - T53 LI Huzhao
Swimming Women's 400m Freestyle - S9 XU Jialing
Swimming Men's 100m Butterfly - S8 YANG Guanglong
Cycling Track Women's C1-2-3 500m Time Trial SONG Zhenling
Powerlifting Women's -55 kg XIAO Cuijuan
Swimming Men's 100m Breaststroke - SB7 YANG Hong
Swimming Men's 50m Freestyle - S6 JIA Hongguang
Cycling Track Women's C4-5 500m Time Trial RUAN Jianping
Athletics Women's Javelin Throw - F37 JIA Qianqian
Swimming Women's 400m Freestyle - S11 XIE Qing
Powerlifting Women's -61 kg YANG Yan
Athletics Men's Javelin Throw - F40/41 SUN Pengxiang
Athletics Women's 400m - T54 ZOU Lihong
Swimming Women's 100m Breaststroke - SB5 SONG Lingling
Table Tennis Men's Singles - Class 7 YAN Shuo
Wheelchair Fencing Men's Individual Sabre - Category A TIAN Jianquan
Swimming Women's 150m Individual Medley - SM4 DENG Yue
Swimming Men's 50m Freestyle - S11 YANG Bozun
Swimming Men's 50m Butterfly - S7 WANG Jingang
Wheelchair Fencing Men's Individual Épée - Category A TIAN Jianquan
Athletics Women's 200m - T11 ZHOU Guohua
Swimming Women's 50m Freestyle - S9 WANG Jiexin
Swimming Men's 50m Freestyle - S3 LI Hanhua
Swimming Men's 200m Freestyle - S4 JIN Zhipeng
Cycling Road Men's Time Trial C2 LIANG Guihua
Cycling Road Women's Time Trial C1-2-3 ZENG Sini
Wheelchair Fencing Women's Individual Foil - Category B YAO Fang
Wheelchair Fencing Men's Individual Foil - Category A SUN Gang
Swimming Men's 50m Breaststroke - SB2 HUANG Chaowen
Swimming Men's 4x100m Freestyle Relay - 34 Points China
Swimming Men's 200m Freestyle - S3 LI Hanhua
Swimming Women's 4x100m Freestyle Relay - 34 Pts China
Athletics Women's 200m - T45/46/47 LI Lu
Boccia Mixed Individual - BC2 YAN Zhiqiang
Swimming Women's 100m Freestyle - S7 HUANG Yajing
Swimming Women's 50m Freestyle - S8 JIANG Shengnan
Athletics Men's Shot Put - F36 LI Cuiqing
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM11 YANG Bozun
Swimming Women's 200m Individual Medley - SM11 XIE Qing
Swimming Men's 150m Individual Medley - SM3 DU Jianping
Swimming Men's 200m Individual Medley - SM8 XU Haijiao
Athletics Women's 800m - T54 LI Yingjie

Назад к странам